راه ماندگاری
 شیوع 6 درصدی دیابت در استان زنجان

شیوع 6 درصدی دیابت در استان زنجان

1397/4/21 - - بیماران دیابتی
معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان گفت: شیوع دیابت در استان زنجان در حدود ۶ درصد است.

«محمدرضا صائینی»  با بیان این‌که هم‌اکنون در سراسر دنیا بیماری‌های حوزه غیرواگیر پر رنگ‌تر خود را در جوامع نشان می‌دهد، گفت: افزایش غیر طبیعی قند خون را دیابت می‌گویند.

وی ادامه داد: این بیماری در واقع یک نوع اختلال در سوخت‌وساز بدن است، به طوری که بدن قادر به استفاده کامل از قند خون نیست.

معاون بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان با اشاره به این‌که هر اختلالی در تولید یا عملکرد انسولین موجب ابتلا به بیماری دیابت می‌شود، اظهار کرد: غالباً بیماری دیابت مادام العمر است و درمان قطعی ندارد اما قابل کنترل است.

صایینی در خصوص عوامل خطرساز دیابت خاطرنشان کرد: سن بالای 30 سال، پر فشاری خون، تغذیه نامناسب، چربی خون زیاد، چاقی و اضافه وزن، سابقه بیماری دیابت در افراد خانواده و کم‌تحرکی از عوامل خطرساز دیابت است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان خاطرنشان کرد: شیوع دیابت در کشور در افراد بین ۲۰ تا ۷۹ ساله در حدود ۸.۵ درصد است که این میانگین در سطح جهان برابر با ۸.۸ است. این میزان در استان در حدود ۶ درصد  بوده است و این در شرایطی است که در میان ۵۸ دانشگاه علوم‌پزشکی رتبه چهارم را به لحاظ پایین بودن این بیماری در استان داریم.

وی با اشاره به این‌که دیابت بر دو نوع است، خاطرنشان کرد: دیابت نوع یک در کودکان و نوجوانان شایع است و این نوع دیابت به‌علت تخریب سلول‌های تولیدکننده انسولین ایجاد می‌شود. هم‌چنین دیابت نوع دوم شایع‌ترین نوع دیابت بوده و علت آن کمبود ترشح انسولین یا کاهش تأثیر آن است.

این مسئول خاطرنشان کرد: اصلاح شیوه زندگی از جمله اقدامات مهم در پیشگیری از بیماری دیابت است و تشخیص به موقع و کنترل آن می‌تواند از بروز عوارض دیابت جلوگیری کند.

 
شما هنوز وارد حساب کاربری خود نشده اید

کاربر گرامی؛ برای فعالیت در سایت، ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

ورود به حساب کاربری / عضویت
عنوان دیالوگ در اینجا قرار می گیرد

متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد. متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.متن دیالوگ در اینجا قرار میگیرد.